Challenge J&J recipe #2 & “productive” afternoon


TheΒ new challenge got more fun! I’m glad that it brings me excitement as well to some of you πŸ™‚

I made morning berry strata yesterday. It should look like this

IMG_5827.JPG

ingredients

IMG_5830.JPG

1. one slice of Rudis honey WW bread

IMG_5831.JPG

2. Make a mix of: soy milk (1/2 c), 1/2 tbsp coconut oil, 2 egg whites, vanilla, cinnamon, sea salt and chopped almonds (1 oz.). Pour over the bread and add 1/2 cup of frozen blueberries

IMG_5833.JPG

3. Fridge overnight

IMG_5834.JPG

4. Bake for 30 min and top with Coconut bliss ice cream

IMG_5841.JPG

it got really spongy πŸ˜‰

IMG_5845.JPG

Although the end product doesn’t look like the original one, but it was good, spongy bread, crunchy almond and the addition of ice cream to the just baked goodie hit the spot! πŸ™‚

Toutou and I had a very “productive” afternoon in term of relaxing us from the stressful work. We went to Bethesda downtown, first thing we did was to have some frozen yogurt! πŸ™‚

IMG_0599.JPG IMG_0601.JPG

and then visited some cute stores

IMG_0602.JPG IMG_0603.JPG

We even jogged for 4 miles! πŸ˜† We felt like super woman afterwards.

And we ended going to WF and Tjs for groceries. This week’s food load

IMG_5849.JPG

I picked Β few new ingredients to make recipes next week: beets, artichoke (are they in season now?)

IMG_5850.JPG

I got some buckwheat! πŸ™‚ Haven’t had this for years!

IMG_5851.JPG

IMG_5852.JPG

IMG_5853.JPG

IMG_5854.JPG

Do you guys think that’s a lot of food for one person? Toutou asked me again how I put them into my system. I thought I was normal, but apparently not. What do you think? $50-$60 bill in groceries every week for just one person is a lot?

Q: How was your Saturday? Productive?

I was planning to have another “productive” afternoon today, but I just got an email from my authors, apparently we have <12 h. to submit our paper. 😯 so no play for Coco today.

Q: What’s your favorite way to eat Artichoke?

10 Comments

Filed under Uncategorized

10 responses to “Challenge J&J recipe #2 & “productive” afternoon

  1. I don’t think that’s a lot of money. Actually, Nick and I, together, spend about $400 on food each month (so about $100 per month). So %50-%60 for one person is about what I would spend too, I think. It looks like a lot of food, but most of your food is fresh produce and it’s easy for a foodie to go through that fast! PLUS you shop some at WF, which is super expensive. It makes sense.

    The strata looks so delicious! Yeah, it looks better in the picture, BUT yours looks fantastic too. I should make one of those soon. I never have!

  2. Your breakfast strata looks great!

    Sounds like a great afternoon! There is nothing better than getting to relax on the weekend…

    I don’t think that’s a lot of groceries for one person. I go through tons of fruits of veggies each week…

  3. You only spent $60 on all of that!?!?!?!??! Clearly, you don’t live in the Canadian Rockies. Everything is so expensive here it hurts. 😦

    I remember living in Toronto and having cheap groceries, then I moved to the West Coast on Vancouver Island and things got expensive. I thought it couldn’t get worse. I was oh so wrong!

    My grocery bills (I buy for two) are kind of big. And I don’t get to play around as much in the kitchen because ingredients are so pricey.

    BTW – that flower bouquet is more than adorable!!! I love it! πŸ™‚

    Good luck with your writing today!

  4. Oh My face is super red – hahahahaha
    I prefer to use km instead of miles. 7k sounds so much better than 4miles! πŸ˜€
    Hope you have a productive day. btw, Invictus is awesome.

  5. I love all the groceries you buy. Everything looks so fresh. I also like your recipe. Glad you’re having fun making them.

    My Mom always used to steam artichokes and then we would pull the leaves off and dip them in an olive oil/vinegar mixture. I also like the jarred ones in wraps or pasta.

  6. Your breakfast looks delicious! I was thinking about making some kind of breakfast strata with some stage baguette we have – this may be just the right recipe πŸ™‚
    Um, I spend more than that on groceries. It’s all healthy stuff, so eat up! πŸ˜€

  7. Ooooh your strata looks delicious!!
    I spend a lot of money on food too. The truth is, I don’t want to eat noodles everyday. Most things I buy are fresh and I almost never let anything go to waste.

  8. I think that’s a lot of food in volume but I buy just as much πŸ™‚

    I don’t think $50-60 is a lot though because you eat at home most of the time so really, it saves you more money. People who eat out easily spend way more! Plus, you buy healthy foods which tend to be a wee bit more expensive but hey, what’s the cost of health right?

  9. I don’t think $50-60 is a lot, especially since it covers most of your meals, which saves you money in the end! πŸ™‚ That berry strata looks incredible, I love your addition of Coconut Bliss!

  10. love that sun kissed photo of you! so cute!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s